Na wakacje: Region Atlasu Wysokiego, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Góry Atlas/ Region Atlasu Wysokiego

Pogoda w Region Atlasu Wysokiego, (Maroko)

Częściowe zachmurzenie
31°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Ajt Bin Haddu – jest to ufortyfikowana osada (inaczej ksar), która leży ok. 30 km od miasteczka Quarzazate. Dokładny czas powstania osady nie jest znany. Wiadomo jedynie, że dawniej pełniła ona ważną rolę osady handlowej na trasie karawan. Obecnie osadę zamieszkuje tylko kilka rodzin. Również ta osada była tłem podczas zdjęć do filmu „Gladiator”.
 • Wodospady Ouzoud – jest drugim, co do wielkości wodospadem w Afryce. Jego wysokość wynosi aż 120 metrów. Wokół, na sztucznie nawadnianym terenie, znajdują się gaje oliwne. Nazwa wodospadów wywodzi się od słowa „uzud”, czyli oliwka. Wodospad spływa do rzeczki, która płynie w parku pełnym swobodnie biegających makaków.

Ośrodki

 • Marakesz – miasto w południowym Maroku. Jest czwartym, co do wielkości miastem w państwie i uchodzi za stolicę południowej części krju. Leży u podnóża Atlasu Wysokiego. Powstał w połowie XI wieku jako ksar, ale później stopniowo rozrastał się do warownego miasta. Medyna w Marrakeszu została wpisana w 1985 roku na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Inne ciekawe zabytki znajdujące się w mieście to m.in.: Ogrody Agdal, Meczet Kutubijja oraz Meczet i medresa Alego ibn Jusufa.
 • Quarzazate – miasto położone pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu. W pobliżu miasta znajduje się przepiękny, przyciągający turystów ksar Ajt Bin Haddu, który w roku 1987 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na przedmieściach miasteczka można znaleźć również kazby (fortece) Taourit. To tu kręcony był film „Gladiator”.

Geografia i przyroda

Region ten obejmuje przede wszystkim masyw Atlasu Wysokiego (rozciąga się on od zachodnich wybrzeży Atlantyku po wschodnie krańce Maroka) oraz obszary środkowego Maroka, a dokładnie tereny leżące pomiędzy Atlasem Wysokim na północy i Antyatlasem na południowym-wschodzie. Klimat w tym regionie można określić jako półpustynny.

Historia

Do niedawna, bo do XX wieku, góry Atlas jak również Maroko nie były zbyt znane wśród Europejczyków. Dopiero w 1923 roku zostało odnotowane pierwsze wejście ekipy francuskiej.

Sport i rekreacja

 • Masyw gór atlasu Wysokiego sprzyja wycieczkom górskim, które pozwolą na przyjrzenie się z bliska florze i faunie tego regionu a także podziwiania wspaniałych krajobrazów.
 • Wycieczki samochodowe po niższych partiach masywu również mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń i niesamowitych widoków.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Region Atlasu Wysokiego, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  2%
  wilgotność:
  15%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  186°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:38
  zach. słońca:
  17:55
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.34°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  178°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  17:54
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.24°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  313°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  17:53
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.17°C max.21°C
  opady:
  7.5 mm
  wiatr:
  166°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  17:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.21°C
  opady:
  2.9 mm
  wiatr:
  117°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  17:51

Region Atlasu Wysokiego - klimat w Maroko

Wyszukiwarka wczasów