Na wakacje: Agadir, Maroko

Przewodnik turystyczny: Maroko/ Wybrzeże Atlantyckie/ Region Agadiru/ Agadir

Pogoda w Agadir, (Maroko)

Częściowe zachmurzenie
23°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Geografia i przyroda

Agadir jest turystyczną stolicą Maroka, a także międzynarodowym uzdrowiskiem. Położony pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Saharą przyciąga turystów słonecznym klimatem przez cały rok. Miasto słynie przede wszystkim z zatoki z najdłuższą piaszczystą plażą w całej Afryce, która rozciąga się na długości
aż 6 kilometrów. W okresie letnim nad bezpieczeństwem na plaży czuwają ratownicy i policja konna.

Atrakcje

 • Jardin de Olhao– zespół ogrodowy, który ma symbolizować przyjaźń pomiędzy Agadirem a portugalskim miastem Olhao. Ma on uwieczniać „więź historyczną” między Portugalią a Marokiem, która często była powodem konfliktów.
 • Medyna – czyli „stara dzielnica miasta”, została całkowicie zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Od 1970 roku trwały próby jak najwierniejszego odbudowania Medyny. Prace rozpoczęto dopiero w 1992 roku i trwają do dziś. W obszarze Medyny znajdować się będą – oprócz kamiennych budynków – ogród botaniczny i sztuczne jezioro.

W okolicy

 • Ruiny Kazby – zbudowana w XVI wieku przez Portugalczyków forteca, znajduje się w kierunku północno-zachodnim od miasta. W wyniku trzęsienia ziemi, w 1960 roku, wały i mury obronne zostały zniszczone, ale częściowo zdołano je odbudować.

Sporty i plaże

 • Plaże rozległe, piaszczyste, oblewane są przez ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego.
 • Wiele możliwości uprawiania sportów, m.in. golf, tenis, jazda konna, surfing, żeglowanie itp.

Gastronomia

W Agadirze, ze względu na to, iż jest to typowo turystyczna miejscowość, znaleźć można wiele dobrych restauracji oraz niewielkich barów, oferujących dania zarówno kuchni arabskiej, jak i francuskiej.
W restauracjach nie powinien nikogo zdziwić fakt, iż nie można kupić alkoholu. Ponieważ islam zabrania spożywania alkoholu, nie można go kupić w barach, tanich restauracjach bądź sklepach, natomiast znaleźć go można w restauracjach lepszych hoteli, supersamach oraz licencjonowanych sklepach w większych miastach.

Zakupy

W Agadirze znajduje się „soku”, czyli ogromy targ. Można tam kupić praktycznie wszystko – owoce, warzywa, skóry, ubrania i pamiątki. Jeśli chodzi o zakup tzw. „arabskiego rzemiosła”, czyli biżuterii, wyrobów ze srebra bądź miedzi czy dywanów – to wszystko można kupić na straganach rozmieszczonych wokół meczetów. Ceny w Agadirze, tak jak w każdym arabskim kraju można wytargować, jest to na porządku dziennym. Targować się tam można o wszystko: o cenę hotelu, taksówkę a nawet przy wymianie waluty. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę w sklepach i butikach, ponieważ zasada targowania się obowiązuje jedynie wtedy, gdy nie ma wywieszonej ceny produktu.

Życie nocne

Wiele dyskotek i klubów nocnych znaleźć można przy głównych ulicach w centrum Agadiru oraz przy promenadach nadmorskich.

Informacje praktyczne

 • Waluta – dir-ham (dh).
 • Wizy – obywatele Polski nie potrzebują wiz, podstawowym dokumentem tożsamości jest paszport, który musi być ważny przez minimum sześć miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza wymagana jest przy pobytach dłuższych niż 90 dni.
 • Ubiór – w dużych miastach dopuszczalny jest strój europejski, jednak swobodnych lub skąpych ubrań lepiej unikać.
 • Czas – po przybyciu do Maroka zegarki należy cofnąć o 2 godziny.
 • Fotografowanie – należy przed zrobieniem zdjęcia spytać o pozwolenie, ponieważ fotografowanie ludzi bez pytania uważa się za zniewagę. Młodzież lubi fotografować się z turystami. Uliczni artyści i osoby pozujące do zdjęć będą prosić o drobne wynagrodzenie.

Agadir, Maroko - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  9%
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  223°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  19:07
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  205°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  19:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  208°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  19:08
 • Słonecznie
  min.18°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  226°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  19:09
 • Słonecznie
  min.18°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  183°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  19:09

Agadir - klimat w Maroko

Wyszukiwarka wczasów